Kam dále pokračovat


Homepage > Hypotéka na dům

Hypo úvěry na výstavbu domu

Slovíčko Hypo je jedno z mnoha, které banky používají jako doplněk ke svým produktům. Nalezneme tak produkty jako hypo stavební, hypo smart, fast hypo a podobně. Přinášíme Vám několik postřehů z procesu výstavby rodinného domu financovaného hypotékou.


V případě, že se rozhodnete stavět dům a financovat jej hypotékou, můžete jako první krok navštívit banku a nechat si vypočítat orientační výpočet. Zjistíte, na jak vysokou hypotéku dosáhnete a tím tedy také co si můžete dovolit. Pro výstavbu, je téměř nutné mít své finance. Banka bude chtít, aby jste nejdříve do stavby investovali své peníze a pak začne postupně platit ona.


Po orientačním výpočtu si domluvíte výstavbu. Je možné stavět na klíč, ale to může také skončit krachem developera a to i v případě, že se zdá být solidní a má rozsáhlou historii a mnoho domů rozestavěných. Takový developer má logicky na výstavbu také úvěr a tak pokud nebude chvíli plnit závazky vůči bance, může mu tato úvěr zrušit. Pak je Vaše hypotéka a Váš dům ohrožen.


Rada č. 1) Podepište hypoteční úvěr tak, aby bylo možné v průběhu stavby proplácet nejen faktury, ale také Vámi vložené prostředky. V případě krachu developera Vám to umožní pokračovat na vlastní pěst bez zastavení stavby a své prostředky si necháte bankou proplatit z hypotéky při čerpání.


Smlouvu s developerem musíte postavit tak, že budete platit za dílčí práce zpětně. Ne dopředu. Stejně tak to po Vás bude chtít banka poskytující hypotéku na výstavbu domu. Chrání to Vaše peníze pro případ krachu stavební firmy, protože nebudete mít ve stavbě své finance.


V průběhu stavby se může stát, že nedojde k tak černému scénáři, ale výstavba se pouze zpozdí. Tady může mít Vaše hypotéka opět problém. Hypoteční úvěr má nastavená pravidla nejen pro čerpání, ale také pravidlo do kdy musíte vyčerpat všechny finance z banky a ukončit čerpání. Tedy stavbu máte hotovou a již jen splácíte úvěr bance.


Rada č. 2) Dejte si pozor na termín, do kdy budete muset ukončit čerpání úvěru. Termín pro ukončení čerpání si dejte co nejdelší a určitě si dejte výraznou rezervu pro případ, že dojde ke zpoždění výstavby. Určitě k tomu dojde a Vy by jste museli platit bance penále, které Vám penále s developerem pravděpodobně nepokryje.© 2008 - 2014 | Refinancování - Hypoteky . cz | All rights reserved Makovic.net